Historia chóru "ECHO" z Grudziądza
Chór Męski „Echo” im. Prof. Pawła Osińskiego Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu
Za datę powstania zespołu uważa się 10 grudnia 1925r., kiedy to grono miłośników śpiewu w Grudziądzu postanowiło zorganizować męskie stowarzyszenie śpiewacze któremu nadano nazwę
Chór Męski ECHO. W styczniu 1926r. Koło przystąpiło zaraz do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych w Toruniu. W latach trzydziestych chór liczył około 100 chórzystów i zdobywał liczne nagrody min. na własność
"Srebrny Ryngraf. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność chóru, zniweczył jego dorobek artystyczny i materialny oraz przerzedził szeregi śpiewaków. Ocalał jedynie komplet partytur „Echa” .
Po wojnie zespół działał pod opiekuńczymi skrzydłami Ubezpieczalni Społecznej, Zakładu GZPGum. ,,Stomil' a od 1991 roku Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu . Przez te wszystkie lata chór przechodził przez różne koleje śpiewaczego losu, raz lepsze to znów gorsze, ale zawsze miał ambitnych i zaangażowanych chórzystów. Chór męski „Echo” Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu od początku swego powstania bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Grudziądza, regionu, kraju i Europy.
Zespół wpisuje się na stałe do historii grudziądzkiej kultury, przez jego szeregi przeszło wiele pokoleń uzdolnionych wokalnie mężczyzn.
Reprezentował i promował kulturę muzyczną naszego miasta, województwa i Polski na ponad 20 międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych przywożąc z tych Festiwali Złote, Srebrne i brązowe dyplomy (Holandia, Niemcy, Węgry, Włochy, Ukraina, Chorwacja, Łotwa).
Obecnie chór liczy około 30 członków. W czasie swojej 97-letniej działalności w repertuarze chóru znalazło się ponad 300 pozycji chóralnych, operowych, sakralnych, patriotycznych, ludowych, kolęd i pastorałek oraz utworów rozrywkowych śpiewanych nie tylko a capella, ale również z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry, oraz z solistami.
Dyrygent - mgr Jerzy Cieślak
Prezes – Marek Rzendkowski