110 letnia historia chóru ARION:
Powstanie chóru:
Z zapisanych kart historii ruchu muzycznego w naszym regionie czytamy, że powstały w 1892 roku Związek Kół Śpiewackich Polskich w Poznaniu na Wielkie Księstwo Poznańskie zjednoczył oraz umocnił chóry, które już prowadziły działalność oraz organizował nowe. Do Związku tego przystąpiło również, powołane przez Zrzeszenie Kupców Podróżujących i Przedstawicieli Handlowych w Poznaniu, Koło Śpiewacze.
W dniu 21 września 1912 roku grono „lubowników śpiewu” postanowiło utworzyć nowe koło śpiewackie. Ideą założenia chóru, a zarazem podstawowym celem jego działania, było „kultywowanie polskiej pieśni patriotycznej i ludowej oraz przez pieśń i pracę organizacyjną propagowanie idei wyzwolenia narodowego i społecznego wśród najszerszych warstw społeczeństwa”.
Na zebraniu konstytuującym 21 października 1912 roku, które odbyło się w Resursie Kupieckiej przy ul. Św. Marcin 68, wybrano zarząd Koła. Pierwszym prezesem został Karol Schroeder, jego zastępcą – Wojciech Żniński, sekretarzem – Edmund Januszkiewicz, zastępcą sekretarza – Władysław Ilski, a skarbnikiem – Stanisław Listing.
Na wniosek Wojciecha Żnińskiego nadano nazwę ARION, zmienioną w 1931 roku na Chór Męski – ARION.
Arion to mityczny poeta, kitarzysta grecki, twórca dytyrambu, według relacji Herodota cudownie ocalony przez delfiny, które ukochały sobie jego śpiew.
Okres działalności przedwojennej
Z wielkim zapałem i energią rozpoczęto prace zmierzające do osiągnięcia wysokiego poziomu artystycznego, najpierw pod kierownictwem artystycznym Józefa Fibaka, a następnie Mieczysława Fibaka. Praca ta jednak uległa w czasie powstania wielkopolskiego /1918-1919/ znacznemu spowolnieniu, ponieważ wielu członków Chóru zostało powołanych do wojska pruskiego, a później brało udział w powstaniu. W 1921 roku po ustabilizowaniu się sytuacji politycznej, Koło Śpiewackie ARION przystąpiło do Wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych w Poznaniu, wieńcząc tym samym 10-tą rocznicę swego istnienia.
Zespół koncertował nie tylko w Poznaniu, ale i w innych miastach polskich, występował przed mikrofonami Poznańskiej Rozgłośni Polskiego Radia, brał udział w licznych zawodach śpiewaczych, uroczystościach, obchodach i imprezach, z których dochód przeznaczano na cele społeczne.
Okres działalności w czasie II wojny światowej
W latach okupacji hitlerowskiej, chór został zdelegalizowany i oficjalnie zawiesił działalność, w praktyce koncertując w mieszkaniach prywatnych jako „Ósemka” (w rzeczywistości było wtedy 28 członków), oraz wybranych kościołach Św. Marcina i Bożego Ciała.
Okres działalności – lata powojenne
W kwietniu 1945 roku członkowie ARIONU złożyli w Wojewódzkim Wydziale Kultury „deklarację o podjęciu pracy”. Rozpoczął się nowy rozdział w dziejach Chóru. Początkowo kierownictwo artystyczne nadal spoczywało w rękach Edwarda Steczkowskiego, następnie przez krótki okres funkcję tę sprawował Stefan Stuligrosz. W 1946 roku dyrygentem został Witalis Dorożała.
Chór borykał się z problemami lokalowymi, próby przeprowadzając gościnnie w różnych salach, m.in. w szkole przy ul. Różanej. Od 1952 do 1960 próby odbywały się w lokalu Związku Zawodowego Pracowników Budowlanych przy ul. Szkolnej 1. Od 1962 otrzymał pomieszczenia w Pałacu Kultury (Zamku Cesarskim), aktualnie Centrum Kultury ZAMEK.
Od 1971 roku, po przejściu
Witalisa Dorożały na emeryturę, dyrygentem Chóru został
Leszek Bajon, absolwent i pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Poznaniu. W tym czasie Chór poszerzył swój repertuar, docierając z koncertami do różnych środowisk.
W 1979 roku na emeryturę odszedł prezes Skibiński a funkcję tę na lata 1980 – 1982 przejął Ireneusz Bartkowiak. Pomimo trudnej sytuacji w kraju Chór koncertował.
W lutym 1983 roku został wybrany nowy zarząd. Prezesem został
"Stanisław Mikołajczyk." To z jego inicjatywy powołane zostały Ogólnopolskie Spotkania Chórów Męskich. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Poznaniu 24-25 września 1988 roku. Brały w nim udział: Chór Męski ARION z Poznania, Towarzystwo Śpiewacze ECHO z Lublina, Chór Męski HASŁO z Bydgoszczy oraz Towarzystwo Śpiewacze im. Wacława Lachmana Chór Męski HARFA z Warszawy.
W 1985roku w działalność Chóru włączył się z pełnym oddaniem nowy dyrygent
Andrzej Niedziałkowski, wychowanek Poznańskich Słowików.
Od 1992 roku akompaniatorem i zarazem drugim dyrygentem Chóru jest Karol Drynkowski.
W związku z licznymi wyjazdami zagranicznymi Chór do swego repertuaru włącza utwory wykonywane w językach państw, do których podróżuje.
ARION aktywnie uczestniczy w popularyzowaniu kultury muzycznej poprzez udział w uroczystościach patriotycznych na terenie całego kraju.
Jako uczestnik cykli koncertowych organizowanych przez władze miasta, wojewódzkie, czy śpiewacze bierze udział m.in. w: Ogólnopolskich Spotkaniach Chórów Męskich, Poznańskich Spotkaniach Chóralnych, Biesiadach Chóralnych, Koncertach Wileckich, Koncertach Śródeckich, Katedralnych Koncertach Musica Sacra, Gnieźnieńskich Spotkaniach Chóralnych – „Skąd Nasz Ród”, Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach, Żywym śpiewniku domowym, cyklu „Chóry, organy i …”, Farnych Koncertach Kameralnych, Misterium Męki Pańskiej, Koncertach Pieśni Wielkopostnych, cyklu Poznańskie Kolędowanie, jak również w koncertach monograficznych poświęconych twórczości Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Wacława Lachmana czy Edmunda Maćkowiaka. Nagrał kilka płyt z muzyką świecką - patriotyczną np.(„Pieśni Powstania Wielkopolskiego 1918/1919”) z Kapelą Zamku Rydzyńskiego , sakralną (np. „Musica Sacra”) i kolędami np. „Bracia Patrzcie jeno…”.
Chór Męski ARION brał udział w niezwykle prestiżowych wydarzeniach:
śpiewał dla
Ojca Świętego Jana Pawła II uświetniając śpiewem audiencję generalną w Rzymie
śpiewał dla Jego Królewskiej Wysokości księcia Zjednoczonego Królestwa, członka brytyjskiej rodziny królewskiej, wielkiego mistrza Zjednoczonej Wielkiej Loży Anglii,
Edwarda Georgea Nicholasa Paula Patricka Księcia Kentu,
reprezentował Wielkopolskę i kraj m.in. na "Dniach Poznania" w Nottingham (Anglia) oraz na Walnym Zgromadzeniu Towarzystwa Bretania-Polska w Rennes (Francja),
występował m.in. na „deskach” Royal Concert Hall w Nottingham (Anglia),
uświetnił otwarcie wystawy z cyklu .Polonica" (Muzeum polskie w Rapperswillu) Holandia,
nagrywał w studio Radia Nord w Groningen (Holandia)
uświetnił konferencję naukową „O ład Moralny Rzeczypospolitej” organizowaną przez Królewski Order Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kamieniu Śląskim
Obchodzone co pięć lat jubileusze działalności Chóru dają możliwość prezentacji dorobku zespołu przed zgromadzoną publicznością.
W 2009 roku, po rezygnacji dotychczasowego dyrygenta, stanowisko to objął
Maciej Grosz absolwent i pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Po jubileuszu setnej rocznicy działalności ARION-a, jego nowym Prezesem został znakomity organizator, wieloletni skarbnik Chóru Zbigniew Ścigocki.
Za swą działalność Chór otrzymał wysokie odznaczenia państwowe i regionalne; wśród nich jest m.in. ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI, ZŁOTA STATUETKA Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego , najwyższe z nadawanych w Polsce odznaczenie śpiewacze GLORIA ARTIS, SREBRNA PIECZĘĆ MIASTA POZNANIA oraz ZŁOTA ODZNAKA Z LAUREM najwyższe z nadawanych w Polsce odznaczenie śpiewacze.
Chór Męski ARION jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Odbył dotychczas 25 tournee zagraniczne do 14 państw .Występował m.in.: w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii, Łotwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Watykanie i we Włoszech.
Od 60 lat, ARION działa pod auspicjami Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Chór Męski ARION do dzisiaj dał niezliczoną ilość koncertów, na których prezentuje repertuar obejmujący najpiękniejsze utwory polskiej i światowej muzyki klasycznej, od średniowiecza do współczesności.
30-osobowy zespół o czterogłosowym składzie głosów męskich odznacza się wyjątkową siłą i ekspresją wykonania, nasze koncerty pozostawiają wśród słuchaczy niezapomniane wrażenia.
Od 2014 roku, dyrygentem Chóru jest Jacek Pawełczak, wychowanek „Poznańskich Słowików”, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, pedagog i kompozytor.